Kraina Smaku

Blog - Kraina Smaku

Osobom, które wybierają się na urlop w góry, zwykle zależy na tym, aby spędzić jak najwięcej czasu na wędrówkach i podziwianiu malowniczego krajobrazu. Należy jednak pamiętać o tym, że do gór trzeba podchodzić z należytym szacunkiem – wyjście na szlak podczas niesprzyjających warunków może się skończyć tragicznie. Kiedy lepiej zostać w apartamencie?

Wycieczka w góry wiąże się nie tylko z wędrówkami po malowniczych szlakach. Czasami również zdarza się tak, że trzeba zostać w apartamencie. Mowa tutaj przede wszystkim o sytuacji, w której występują zagrożenia lawinowe. Jakie są ich stopnie, co trzeba wiedzieć na ich temat i kiedy lepiej nie udawać się na trekking?

Góry zimą są niezwykle piękne. Pokrywa je wtedy gruba warstwa śniegu, który w ostatnich latach nieczęsto pojawia się w innych regionach Polski. Należy pamiętać jednak, że Tatry zimową porą są niebezpieczne. Ryzyko poślizgnięcia się jest znacznie wyższe niż latem, dodatkowo dochodzi zimne powietrze, ryzyko lawinowe oraz bardzo krótki dzień. Z tego powodu do wędrówek zimą trzeba być bardzo dobrze przygotowanym.

Walentynki to wyjątkowe święto. Dla wielu par ważne jest, by spędzić ten dzień inaczej niż zwykle. Dobrym pomysłem jest zrobienie sobie krótkiego urlopu w tym terminie, aby móc to święto spędzić w całości we dwoje. Warto wyjechać w jakieś piękne miejsce. Doskonałym przykładem jest Zakopane. Miasto to jest niezwykle urokliwe w zimowej aurze.

Okresy, w których większość Polaków ma wolne w pracy, są szczególnie atrakcyjnymi momentami do wyjazdów. W ich trakcie cała rodzina bez większych problemów i brania urlopu może pozwolić sobie na wspólny wyjazd. Jednym z takich okresów jest czas Wielkanocy. Poniedziałek Wielkanocny daje dodatkowy dzień wolny. Dzięki temu można wybrać się na dłuższy weekend w góry.

Zakopane jest miastem, w którym na turystów czeka mnóstwo atrakcji. Jest położone u podnóża Tatr, ale piękno natury to tylko część tego, co może zachwycić turystę udającego się w te rejony. Zakopane jest znane z wyjątkowej architektury.

Sylwester to niezwykły czas, który większość ludzi pragnie spędzić wyjątkowo. Ciekawym pomysłem na obchodzenie tego święta jest wyjazd na narty do Zakopanego. Miasto to, co roku odwiedzane jest przez ogromną liczbę turystów pragnących przeżyć nieco zimowego szaleństwa. Oferuje mnóstwo dobrze przygotowanych stoków oraz innych atrakcji.

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas. Wszystkie miasta w Polsce stają się wtedy wyjątkowo piękne przez świąteczne światełka i ozdoby, którymi zdobione są drzewa, latarnie i chodniki. Zakopane w czasie świąt staje się jeszcze bardziej magiczne niż zwykle. W dzień można podziwiać ośnieżone szczyty tatr, z kolei wieczorami przechadzać się rozświetlonymi świątecznymi ozdobami ulicami.

Termy Chochołowskie znajdują się w Chochołowie położonym 17 kilometrów od Zakopanego. Są doskonałym miejscem relaksu, w którym znajdują się atrakcje dla dorosłych i dzieci. Termy są także miejscem, w którym poza zabawą można również wpłynąć pozytywnie na stan swojej skóry i ciała. Można do nich dojechać komunikacją publiczną lub autem.

Zakopane zimą kojarzy się głównie z zaśnieżonymi szczytami, po których zjeżdża się na nartach. Jest to jednak jedna z bardzo wielu atrakcji, które czekają na turystów w tym mieście. W Zakopanem dostępne jest sporo ciekawych ofert dla małych i dużych turystów. Są takie, do których potrzebna jest ładna pogoda i takie, którymi można się cieszyć, gdy aura na zewnątrz nie sprzyja.

Dolina Olczyska to dolina, której nazwa wywodzi się od przysiółka Zakopanego - Olczy. Rozpoczyna się w Jaszczurówce, a kończy pod szczytem Kopy Magury. Dolina ta jest miejscem, do którego warto zabrać dzieci. Szlak prowadzący przez nią nie jest trudny, widoki są przepiękne i nie brakuje elementów przyrody, o których można opowiedzieć kilka ciekawostek.

Potok Olczyski znajduje się w pięknej Dolinie Olczyskiej leżącej w Tatrach Zachodnich. Wycieczka w to miejsce jest doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi, starszych osób oraz wszystkich tych, którzy szukają trasy na spokojny spacer pośród tatrzańskich szczytów. Dolina Olczyska leży pomiędzy Nosalem a Wielkim Kopieńcem, z którego rozpościera się piękna panorama Tatr.

Okolice Zakopanego obfitują w miejsca warte odwiedzenia. Poza pięknymi widokami, na Podhalu można podziwiać wiele przykładów urokliwej architektury sakralnej. Kościoły te są wyjątkowe ze względu na góralski klimat panujący w ich wnętrzu. Zwiedzanie kościołów i kaplic jest doskonałym pomysłem na deszczowy dzień, w którym wędrówka po górach nie byłaby zbyt przyjemna.

Każdy rodzic kochający wyprawy w góry chce, aby jego dziecko polubiło takie wyjazdy równie mocno, jak on. Z tym jednak bywa różnie. O ile bardzo małe dziecko można nosić w nosidełku w tak długie trasy, na jakie starczy sił o, tyle że starszymi dziećmi może być więcej problemów. Aby nie musieć chodzić po górach z kilkulatkiem niesionym na barana, warto zaplanować wyprawę tak, aby sam chciał wędrować.

Góry jesienią są idealnym wyborem dla osób, które nie przepadają za tłumami, ponieważ zdecydowana większość ludzi preferuje wędrówki w sezonie letnim. Dodatkowo jesień oferuje piękne widoki, o które trudno latem — mgłę tuż nad horyzontem i niesamowitą paletę barw drzew zmieniających kolor. Jesienią także można odkryć, skąd swoją nazwę wziął masyw Czerwone Wierchy.

Wiele osób obawia się wyprawy w góry z dziećmi. Jest to jednak strach, który warto przełamać i całą rodziną udać się na wycieczkę w piękne tatrzańskie tereny. Kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniej trasy. Tatry obfitują w ścieżki dostosowane do różnych potrzeb. Obok tras dla zaawansowanych wspinaczy bez problemu można znaleźć takie, po których koła wózka przejadą bez większych problemów. 

Kasprowy Wierch to jeden z najpopularniejszych szczytów w polskich Tatrach. Jest to związane z dwiema atrakcjami, które można tam spotkać: kolejką górską oraz stacją meteorologiczną. Poza nimi oczywiście z góry rozciąga się niezwykły widok. Kolejka na Kasprowy Wierch jest jedyną w Tatrach. Jest to spowodowane tym, że niedługo po jej powstaniu, na terenie całych Tatr powstał Tatrzański Park Narodowy.

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, szczególnie przed wielogodzinną wędrówką. Z tego powodu przed wyjściem na szlak nie powinno się jeść byle czego, warto postarać się, aby był to wartościowy posiłek. Nie powinno się go pomijać przed wyruszeniem w trasę, nawet jeśli pragnie się zrzucić nadprogramowe kilogramy. Podczas wędrówki w górach spala się od 4 do 6 tysięcy kcal, z tego powodu trzeba dostarczyć organizmowi odpowiednie paliwo.

Tatry są górami, w których każdy może znaleźć trasę dostosowaną do swoich możliwości, niezależnie od tego, czy szuka bardzo trudnych i wymagających szlaków, czy jest w górach pierwszy raz. Należy jednak pamiętać, że bez znaczenia, czy idzie się na szlak trudny, czy stosunkowo łatwy należy się odpowiednio przygotować do wycieczki. Trzeba mieć na uwadze, że przejście trasy może się wydłużyć i stać trudniejsze np. podczas deszczu.

Rozmieszczenie gości na weselu jest jednym z niełatwych zadań, z którymi musi zmierzyć się przyszła para młoda. Idealnie byłoby rozmieścić gości tak, by wszyscy byli zadowoleni ze swoich miejsc, zachowując przy tym zasady etykiety. Istnieje wiele sposobów na rozmieszczenie gości przy stołach. Warto przeanalizować kilka z nich i wybrać najbardziej odpowiednią opcję.

Spędzanie czasu w polskich górach to świetna rozrywka, która podnosi sprawność organizmu, pozwala cieszyć się pięknymi widokami i umożliwia obcowanie z naturą. Dodatkowo im większe są nasze możliwości, czyli im bardziej jesteśmy zaawansowani, tym trudniejsze trasy możemy wybierać. A to wiąże się z coraz ciekawszymi i piękniejszymi zakątkami, które jednocześnie dostarczają dozy emocji. Gdzie warto więc wybrać się na letnią wędrówkę po polskich Tatrach? I o czym warto przy tym pamiętać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

Wędrowanie po tatrzańskich szlakach może być pięknym doznaniem. Tym bardziej że polskie góry oferują trasy dla każdego: dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę, przez osoby średniozaawansowane, aż po prawdziwych pasjonatów, którzy w góry wracają już od lat. Jakie trasy dedykowane są dla tych, który posiadają pewne doświadczenie, ale nie czują się pewnie na trudniejszych szlakach? W naszym artykule przedstawiamy kilka pomysłów.

Ślub i towarzyszące mu wesele to ważna uroczystość, która powinna stać się niezapomniana. Trzeba jednak przyznać, że istnieje tak dużo różnych pomysłów i trendów, że łatwo jest zgubić się w czasie przygotowań. O czym warto więc pamiętać? W naszym artykule skupimy się na dwóch elementach, czyli na wyborze idealnej sali weselnej oraz na tym, jak urozmaicić uroczystość.

Kontynuowanie tradycji przodków to ważne zadanie, które z jednej strony wymaga wysiłku i pasji, ale z drugiej daje zadowolenie i poczucie spełnienia. Jednym z elementów dbałości o to, żeby dawna kultura nie odeszła w zapomnienie jest szerzenie wiedzy o noszonych niegdyś strojach. Bardzo ciekawym przykładem ubioru ludowego są stroje góralskie. Jakie są ich cechy charakterystyczne? I co warto wiedzieć o ich historii? W naszym artykule odpowiadamy na te i inne pytania.

Majówka to ulubiony czas wielu Polaków. I nic w tym dziwnego! W czasie tych wyczekiwanych paru dni pogoda jest zazwyczaj piękna i słoneczna, a brak obowiązków zawodowych sprzyja wypoczynkowi z rodziną. Ten czas warto poświęcić na odkrywanie kolejnych regionów Polski. Szczególnie polecanym kierunkiem jest Zakopane. Dlaczego warto odwiedzić właśnie to miejsce? I gdzie można znaleźć komfortowy nocleg? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Turyści z całej Polski, a nawet z zagranicy, chętnie odwiedzają Zakopane. A kto był tu raz, chętnie później wraca. Jest to region, który zachwyca i fascynuje jak żaden inny. Podhalańska góralszczyzna jest z jednej strony bliska, a z drugiej strony tak „egzotyczna”, że nie sposób ją okiełznać podczas jednej wizyty. Nikt na całym świecie nie ubiera się, buduje, mówi, śpiewa i tańczy jak górale podhalańscy. Raz usłyszane góralskie pieśni i przyśpiewki grają w duszy przez długi czas, przywołując na myśl gwarne biesiadowanie przy suto zastawionym stole.

Moda na wesela w ogrodzie przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie bardzo często organizowane są kameralne garden party. Coraz więcej Młodych Par marzy o tym, aby to wyjątkowe przyjęcie odbyło się w romantycznej scenerii, wśród zieleni i pięknych krajobrazów. Niewątpliwie takie wesele ma wiele zalet, ale jest też sporym wyzwaniem organizacyjnym. W dalszej części naszego wpisu podpowiemy, na co trzeba zwrócić uwagę, decydując się na ten krok.

Wielkanocnych tradycji i zwyczajów na Podhalu było sporo. Niektóre z nich przetrwały po dziś dzień, inne kultywowane są przez nieliczne już grono górali. Pewne elementy, takie jak malowanie pisanek, święcenie koszyczka z pokarmem czy polewanie się wodą w Lany Poniedziałek, znane są w całej Polsce. Ale jest też wiele takich, które występują wyłącznie w tym regionie. Poznaj najważniejsze i najciekawsze z nich.

Przedwiośnie i wiosna w górach to wyjątkowy czas, gdy natura budzi się do życia, dni są coraz dłuższe, a ciepłe słońce śmielej ogrzewa ziemię. Planujesz wiosenną wycieczkę do Zakopanego? Przekonaj się, co warto wówczas odwiedzić, zobaczyć i przeżyć.

Śluby plenerowe do niedawna zobaczyć można było niemal wyłącznie w amerykańskich filmach. Obecnie ta forma zaślubin jest coraz częściej praktykowana również w Polsce. Wiele par marzy o tym, aby wypowiedzieć sakramentalne „tak” w wyjątkowej scenerii. Wyobraź sobie, że Wasz ślub odbywa się na tle majestatycznych górskich szczytów… Brzmi ciekawie? Teraz jest to możliwe w Zakopanem.

Kochacie góry i góralskie zwyczaje? Urlopy i długie weekendy chętnie spędzacie na Podhalu? Marzycie o weselu, które odbędzie się w wyjątkowej scenerii? W takim razie zdecydowanie powinniście rozważyć możliwość zorganizowania przyjęcia weselnego w Zakopanem. Jest to jak najbardziej możliwe i wbrew pozorom wcale nie takie trudne, jak się wydaje - nawet dla osób, które z Podhala nie pochodzą.

Zima w mieście zwykle nie kojarzy się przede wszystkim z utrudnieniami na drodze, śliskimi nawierzchniami, koniecznością porannego skrobania szyb i wszechobecnym błotem pośniegowym w czasie roztopów. Ta pora roku nabiera zupełnie innego charakteru w górach, gdzie miłośnicy sportów zimowych oraz ośnieżonych krajobrazów przyjeżdżają każdego roku, znajdując to, na co czekają z utęsknieniem przez całą wiosnę, lato i jesień. Gdy w innych rejonach Polski po śniegu niewiele już pozostało, w górach nadal panują warunki zimowe.

Śnieg otulający majestatyczne góry, zimowe pejzaże za oknem, romantyczna kolacja tylko we dwoje, błogi odpoczynek w eleganckim pokoju… Jeśli chcecie spędzić walentynki w wyjątkowej scenerii, Zakopane to idealne miejsce.

Ferie zimowe to doskonała okazja do zwiedzania interesujących miejsc, aktywnego spędzenia wolnego czasu, a przede wszystkim odpoczynku od szkoły i pracy. Gdzie warto wybrać się, aby miło spędzić wolne dni? Dla miłośników sportów zimowych i śnieżnych przygód nie ma lepszego miejsca niż Zakopane.

Kraina smaku Grzegorza Lelka

Jesteś miłośnikiem zimowych szaleństw? Zastanawiasz się, gdzie miło i aktywnie spędzić czas, szusując na stoku? Zapraszamy do Zakopanego. Tutaj z pewnością nie będziesz się nudzić. Oto 6 stoków narciarskich, które warto odwiedzić.

Zakopane to idealne miejsce na spędzenie sylwestra. Majestatyczne Tatry, ośnieżone szczyty, a przede wszystkim gorąca, góralska atmosfera to najważniejsze argumenty przemawiające za tym, że Nowy Rok warto przywitać „z przytupem” właśnie na Podhalu.

Bogactwo kulinarne Polski, sprawia, że praktycznie każdy region naszego kraju słynie z innych potraw wigilijnych. Nie inaczej jest na Podhalu, gdzie tradycja regionalna pielęgnowana jest od pokoleń, dzięki czemu do dziś góralskie, bożonarodzeniowe specjały goszczą na świątecznym stole. W poniższym artykule przedstawiamy najbardziej charakterystyczne wigilijne potrawy podhalańskie, których nie spotkasz nigdzie indziej. Zapraszamy do lektury!

Podhale to wyjątkowy region z pięknymi krajobrazami, unikalnymi zabytkami, tradycyjną kuchnią i gwarą, która wciąż jest używana przez górali. Wybierając się do Zakopanego lub okolic, warto ją nieco poznać, aby zrozumieć mieszkańców i zaimponować im swoją wiedzą.

Osoby, które planują zagraniczne wyjazdy, często obawiają się, że trudno będzie im się porozumieć, będąc w obcym kraju. Okazuje się jednak, że o barierze językowej można mówić również w przypadku wyjazdu… do Zakopanego.

Trudno wyobrazić sobie wizytę na Podhalu bez wędrówek po malowniczych górskich szlakach. Jednak każdy urlop oprócz zwiedzania wiąże się również z kosztowaniem lokalnych przysmaków.

Spakować plecak i wyruszyć na wyprawę w góry — to ambitny plan każdego, kto wybiera się na urlop czy krótki wypad do Zakopanego. Zanim jednak ruszysz przed siebie, przekonaj się, co koniecznie powinieneś ze sobą zabrać, aby Twoja wyprawa była przyjemna i bezpieczna.

Deszczowa pogoda w Zakopanem wcale nie oznacza nudy, wręcz przeciwnie. Nawet kiedy na zewnątrz aura nie sprzyja górskim wędrówkom, można miło spędzić tutaj czas. Poznaj kilka naszych propozycji.

Myśląc o Zakopanem, przed oczami stają nam: piękne widoki, zatłoczone i kolorowe Krupówki oraz uśmiechnięci górale.

Krupówki, to bez wątpienia jedna z najsłynniejszych polskich ulic. Ulokowana w centrum Zakopanego stała się poniekąd jego największą wizytówką oraz głównym miejscem wypadowym dla odwiedzających miasto turystów.

Jednym z częściej wybieranych kierunków urlopowych przez Polaków jest Zakopane. To przepiękne miasto pod Giewontem, z którego uroków można skorzystać zarówno zimą, jak i latem.

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, jak skomplikowanym przedsięwzięciem logistycznym jest wyjazd na wczasy z małymi dziećmi.

Pobyt w górach wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z wędrówkami po malowniczych szlakach. Jednym z popularniejszych kierunków wybieranych przez Polaków jest Podhale i niezwykle turystyczne Zakopane.

Pandemia COVID-19 wywarła duży wpływ na branżę hotelarską i gastronomiczną. Przyjmowanie i obsługa dużej liczby gości wymagają teraz o wiele więcej wysiłku, ale nasze apartamenty i restauracja w Zakopanem działają prężnie mimo tych przeciwności.

Zakopane uchodzi za zimową stolicę Polski. Jest to miejsce, które turyści tłumnie odwiedzają zimową porą ze względu na mnogość atrakcji oraz piękne widoki.

Nareszcie zaplanowałeś długo odkładany urlop w Zakopanem, zarezerwowałeś miejsce w hotelu, przybyłeś na miejsce i… jak to bywa w górach, napotkałeś wiatr i deszcz, mimo, że prognozy zapowiadały ciepłe słoneczko.

Zakopane przyciąga co roku wielu turystów. Niezależnie od pory roku, jest to popularny kierunek zarówno na samotne wyprawy, jak i podczas wyjazdów z rodziną i dziećmi.

Wyjazd na urlop wiąże się z dopełnieniem różnego typu formalności, by przebiegł on bez większych problemów. Ważnym elementem każdego wyjazdu jest wybór odpowiedniego noclegu. Podobnie jest podczas planowania urlopu w Zakopanem.

Stolica Tatr oferuje wiele atrakcji dla turystów. Nic dziwnego, że tłumy przyjezdnych spędzają w Zakopanem ferie, wakacje i długie weekendy. Niezależnie od pogody w tym miejscu nie można się nudzić.

Malowanie jajek, święcenie koszyczków czy oblewanie się wodą w Śmigus-Dyngus to tradycje wielkanocne znane w całej Polsce. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych regionach – takich jak Podhale – Wielkanoc bywała świętowana w jeszcze ciekawszy i barwniejszy sposób.

Pobyt w Zakopanem w czasie pandemii? Tak, to możliwe!

Już od wielu lat, Podhale to region chętnie odwiedzany przez polskich i zagranicznych turystów.

Pokaż na mapie