Kraina Smaku

Kraina Smaku

Góry zimą są niezwykle piękne. Pokrywa je wtedy gruba warstwa śniegu, który w ostatnich latach nieczęsto pojawia się w innych regionach Polski. Należy pamiętać jednak, że Tatry zimową porą są niebezpieczne. Ryzyko poślizgnięcia się jest znacznie wyższe niż latem, dodatkowo dochodzi zimne powietrze, ryzyko lawinowe oraz bardzo krótki dzień. Z tego powodu do wędrówek zimą trzeba być bardzo dobrze przygotowanym.

Co powinno znaleźć się w plecaku w górach zimą?

Jednym z elementów zimowego wyposażenia są przekąski. Należy pamiętać, by nie brać takich, które w minusowej temperaturze staną się bardzo twarde, np. czekoladowych batonów. Lepiej również zabrać termos z gorącą herbatą niż butelkę z wodą. Do plecaka warto włożyć rakiety i raczki. Ułatwią one chodzenie po śniegu i lodzie. Pomocne mogą być również kijki trekingowe. Do plecaka warto włożyć folię NRC. Jest lekka, a w przypadku wychłodzenia może uratować przed hipotermią.

Ważnym elementem wyposażenia jest latarka, najlepiej czołówka. Lepiej unikać wracania po zmierzchu, ale jeśli już się zdarzy taka konieczność, latarka będzie bardzo pomocna.

Należy pamiętać, że w śniegu wędrówka trwa znacznie dłużej, dlatego lepiej wybrać krótką trasę i resztę popołudnia spędzić w klimatycznej restauracji w Zakopanem, niż w połowie trasy zorientować się, że nie zdąży się wrócić przed zmrokiem.

Jak ubrać się na zimową wędrówkę po Tatrach?

Zimą należy ubierać się w dużo warstw, które w razie potrzeby można z siebie zdjąć. Podczas marszu można się bardzo rozgrzać, z kolei podczas nawet krótkiej przerwy wychłodzić. Kluczowym elementem garderoby jest kurtka. Powinna chronić przed wiatrem. Bardzo praktycznym dodatkiem są stuptuty. Zabezpieczają one przed śniegiem, który mógłby wsypać się do butów. Nie wolno zapomnieć o czapce i rękawiczkach.

Lorem ipsum dolor t-sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing.

photo alt text

Lorem ipsum dolor t-sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore.

photo alt text

Lorem ipsum dolor t-sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore.

Lorem ipsum dolor sit amet
Pokaż na mapie