Kraina Smaku

Kraina Smaku

Kasprowy Wierch to jeden z najpopularniejszych szczytów w polskich Tatrach. Jest to związane z dwiema atrakcjami, które można tam spotkać: kolejką górską oraz stacją meteorologiczną. Poza nimi oczywiście z góry rozciąga się niezwykły widok. Kolejka na Kasprowy Wierch jest jedyną w Tatrach. Jest to spowodowane tym, że niedługo po jej powstaniu, na terenie całych Tatr powstał Tatrzański Park Narodowy.

Zalety kolejki i wejścia piechotą

Zarówno wjazd na szczyt kolejką, jak i wejście piechotą ma swoje zalety. Wjazd i zjazd jest doskonałą opcją dla osób, które mają niedużo czasu na chodzenie lub ich kondycja jest słaba. Kolejka daje szansę na zobaczenie pięknych widoków i przejście się po szczytach bez konieczności wspinania się po stromych zboczach. Przejazd kolejką dostarczy ogrom radości dzieciom, ale także dorosłym ze względu na niecodzienne wrażenia i piękne widoki. Osoby, które wolą chodzić po górach, zapewne będą preferować wejście na Kasprowy Wierch piechotą, a po kilkugodzinnej wędrówce chętnie skosztują regionalnych potraw w jednej z klimatycznych restauracji w Zakopanem. Poza tym czas, który straciłoby się, oczekując na wejście do kolejki, można spędzić, przekraczając malowniczą Halę Gąsienicową.

A może kompromis? 

Można również postawić na kompromis i wybrać zarówno kolejkę, jak i pieszą wycieczkę. W tym przypadku możliwości są dwie. Wejście na pieszo i zjazd kolejką lub wjazd kolejką i zejście na pieszo. Pierwsza opcja jest idealna dla osób, które nie przepadają za schodzeniem ze szczytów np. przez problemy z kolanami. Wybierając tę opcję, należy kupić bilety z wyprzedzeniem lub zostawić sobie minimum 3 godziny na zejście do Zakopanego na wypadek, gdyby wszystkie bilety były już wykupione.

Druga opcja jest często wybierana przez osoby, które przyjeżdżają w góry na weekend. Po wjeździe na Kasprowy Wierch znacznie szybciej można zdobyć Giewont, Kościelec, Orlą Perć czy zobaczyć Dolinę Pięciu Stawów. Takie rozwiązanie jest również dobrym wyjściem na trekking w krótki zimowy dzień.

Pokaż na mapie