Kraina Smaku

Kraina Smaku

Już od wielu lat, Podhale to region chętnie odwiedzany przez polskich i zagranicznych turystów. Odwiedzający góry podróżnicy zachwycają się malowniczymi krajobrazami, zabytkami i atrakcjami. Górskie tereny zachęcają także do różnorodnych form aktywności, a podhalańska kuchnia do poznania jej wyjątkowych smaków. Górska kuchnia wbrew pozorom to nie tylko oscypki kojarzące się nam z krupówkowymi straganami, lecz także wiele różnorodnych dań regionalnych.

Historia góralskiej kuchni

Górskie tereny stawiały przed kucharzami wiele wyzwań. Region Podhala to przede wszystkim tereny trudne do zasiedlenia. Górzyste krajobrazy charakteryzują się także nieurodzajnymi glebami, które różnie reagują na zmienne warunki atmosferyczne na wzniesieniach. Z tego powodu, mieszkańcy gór za podstawę swojej kuchni wybierali przede wszystkim to, co udało im się wyprodukować we własnych gospodarstwach.Podstawowymi składnikami kuchni góralskiej są zatem: kapusta, ziemniaki, produkty zbożowe a także nabiał, zwykle pochodzenia owczego. Dodatkowo w daniach góralskich króluje także mięso baranie oraz warzywa. Posiłki, choć często bardzo proste, były zwykle bardzo pożywne. Tego wymagała intensywna praca górala, lecz także życie w trudnym klimacie polskich gór.

Menu prosto z Podhala

Jednym z najbardziej popularnych elementów kuchni góralskiej są zupy, a wśród nich prym wiedzie kwaśnica, której bazą jest kiszona kapusta. W celu wzbogacenia zupy w menu góralskich restauracji często proponowane są także kwaśnice gotowane na baraninie. Będąc w górach nie można się obejść bez spróbowania serowych specjałów. Najbardziej charakterystyczne z nich to bryndza, będąca dawniej podstawą pożywienia pasterzy oraz bundz. Dużym powodzeniem cieszą się także korboc, czyli ser z mleka krowiego. Zwykle występuje w kształcie długich i cienkich nitek przypominających makaron. Korboce często zaplata się w warkocze lub luźne wiązki.W góralskich domach bardzo popularnym daniem są pieczone na patelni lub blasze moskole. Są to placki wykonane z mąki, wody, utłuczonych ziemniaków i soli. Dla zaostrzenia smaku, często podaje się je z masłem czosnkowym. Ziemniaki są także głównym składnikiem hałusków, czyli małych kluseczek podawanych z serem, skwarkami lub ciepłym mlekiem. Inną ziemniaczaną potrawą, bez której nie można się obejść odwiedzając Podhale jest placek po zbójnicku. Zgodnie z tradycją, ważnym elementem tego dania jest aromatyczny gulasz mięsny.

Pokaż na mapie