Kraina Smaku

Kraina Smaku

Myśląc o Zakopanem, przed oczami stają nam: piękne widoki, zatłoczone i kolorowe Krupówki oraz uśmiechnięci górale. Stolica polskich gór to wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie kraju, a zamieszkujący ją górale nie bez powodu uchodzą wśród turystów za wspaniałych i charakternych ludzi. Ich życie różni się w wielu kwestiach od tego, które wiodą osoby z innych regionów Polski. Mieszkańcy Zakopanego są głęboko zakorzenieni w tradycji. Jej kultywowanie jest dla nich szalenie ważne. Nie inaczej jest także w przypadku ślubów. Podpowiadamy, jak wyglądają tradycyjne zakopiańskie wesela. Zapraszamy do lektury.

Jakie zwyczaje i tradycje obowiązują na góralskich weselach?

Zakopiańskie wesela znane są w całej Polsce głównie z tego, że trwają kilka dni i zaprasza się na nie bardzo dużą liczbę gości. Warto jednak wiedzieć, że nie są to jedyne różnice. Rozbieżności zaczynają się już przy samej terminologii. Górale używają jednej nazwy zarówno w stosunku do ślubu, jak i wesela – brzmi ona „gody”.

W dniu godów panna młoda wysyła druhny i muzykantów do domu swojego wybranka. Zadaniem dziewcząt jest przyprowadzenie przyszłego pana młodego. Młoda, ubrana w odświętny strój, oczekuje swojego wybranka przed domem. Gdy się spotkają, wręcza mu wstążkę oraz białą koszulę, a sama chwilę później udaje się założyć suknię ślubną i wianek.

Obowiązkowe dla góralskich godów są także „wypytowiny”. W trakcie ich jeden z bliskich uczestników wygłasza przemówienie. Dopiero po nim może dojść do błogosławieństwa. Charakterystyczne jest również to, że do kaplicy młodzi przybywają osobno. Młoda w towarzystwie drużbów, młody – druhen.

Góralskim odpowiednikiem oczepin są „cepiny”. Podczas ich trwania z głowy świeżo upieczonej małżonki zdejmuje się wianek. Jego miejsce zastępuje kaźmierkula – tradycyjna góralska chusta.

Jak wyglądają stroje na góralskich weselach?

Do tradycji nawiązują także stroje młodych. Podstawowymi elementami ubioru przyszłej żony są m.in.: kierpce, ręcznie wyszywany gorset i wzorzysta spódnica. Obowiązkowymi atrybutami są także czerwone korale i wcześniej wspomniany wianek. Pan młody ubrany jest natomiast w płócienną koszulę, jasne portki, koszule oraz tradycyjny góralski pas. Na nogach, podobnie jak przyszła małżonka, ma kierpce. Charakterystyczny dla jego stroju jest także kapelusz. Początkowo znajduje się na nim czerwone piórko, które później zostaje zdjęte na znak dokonującej się życiowej zmiany.

Pokaż na mapie