Kraina Smaku

Kraina Smaku

Krupówki, to bez wątpienia jedna z najsłynniejszych polskich ulic. Ulokowana w centrum Zakopanego stała się poniekąd jego największą wizytówką oraz głównym miejscem wypadowym dla odwiedzających miasto turystów. Ulica liczy obecnie około 1100 metrów, ale warto wiedzieć, że  to jak wygląda w swojej obecnej formie, jest wynikiem wieloletnich zmian. Jaka jest historia Krupówek? Na to pytanie odpowiemy w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury.

Jak na przestrzeni lat zmieniały się dzisiejsze Krupówki?

Krupówki swoją nazwę wzięły od polany, przez którą przebiegają. Początkowo droga łączyła dwa centralne punkty Zakopanego – Kuźnicą Hutę oraz kościół przy ul. Kościelickiej. Z tego też powodu stała się często uczęszczaną trasą wędrówek.

Mniej więcej w okolicach 1870 roku Krupówki zyskały status ulicy. Warto jednak wiedzieć, że swoim zasięgiem obejmowały stosunkowo krótki teren i kończyły się tam, gdzie dzisiaj znajduje się budynek poczty.

Pierwszy dom letniskowy przy Krupówkach wybudował Eljasz Walery w 1878 roku. Pomimo że docelowo miał on służyć wyłącznie jemu i jego rodzinie, to z czasem przyjmowano w nim również zaprzyjaźnione osoby. W tym tez okresie w obrębie polany zaczęły powstawać inne domy letniskowe oraz sklepy i punkty usługowe.

Początek XX wieku okazał się przełomowy nie tylko dla Krupówek, ale i Zakopanego w ogóle. To właśnie w tym okresie do miejscowości zaczęli zjeżdżać się najsławniejsi polscy twórcy, którzy szukali ukojenia w rozpościerających się dookoła pięknych widokach.

Coraz większa liczba napływających do Zakopanego turystów sprawiła, że wzdłuż Krupówek zaczęły wyrastać coraz to nowe hotele oraz punkty gastronomiczne serwujące pyszną regionalną kuchnię.

W okresie II wojny światowej nazwa „Krupówki” została zmieniona na Hauptstrasse. Niemcy nazywali cały region „rajem narciarzy”, dzięki czemu nie został on zrujnowany aż tak bardzo, jak pozostałe części kraju.

Zakopane i – co za tym idzie – Krupówki nie ucierpiały również nazbyt w okresie PRL. Rządzący zdawali sobie doskonale sprawę jak charakterni są górale. Z tego też powodu rola władzy była minimalna i ograniczała się wyłącznie do kilku wybranych aspektów życia. Sama ulica w tym czasie prężnie się rozwijała i swoim wyglądem przypominała bardzo tę, którą znamy obecnie. Wzdłuż niej rozciągało się wiele regionalnych restauracji i hoteli. Niektóre z nich działają do dziś dnia i mają się całkowicie dobrze.

Pokaż na mapie