Kraina Smaku

Kraina Smaku

Okolice Zakopanego obfitują w miejsca warte odwiedzenia. Poza pięknymi widokami, na Podhalu można podziwiać wiele przykładów urokliwej architektury sakralnej. Kościoły te są wyjątkowe ze względu na góralski klimat panujący w ich wnętrzu. Zwiedzanie kościołów i kaplic jest doskonałym pomysłem na deszczowy dzień, w którym wędrówka po górach nie byłaby zbyt przyjemna.

Najpiękniejsze kościoły w Zakopanem

Pierwszym kościołem w Zakopanem wartym zobaczenia jest Kościół Matki Bożej Częstochowskiej. Nazywany jest również starym kościółkiem. Jest to drewniany budynek pokryty gontem i zwieńczony wieżyczką. Wewnątrz znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Poza nim kościół wewnątrz zdobią rzeźby, drewniane zdobienia, a także malowidła na szkle.
Drugim zakopiańskim kościołem wartym zobaczenia jest kościół Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie. Kościół ten nie został wybudowany w miejscu, w którym obecnie się znajduje. Powstał w Zakrzowie koło Kalwarii Zebrzydowskiej i został rozebrany i przeniesiony do Zakopanego.
Trzecim budynkiem sakralnym, który warto zobaczyć, podczas rodzinnego wypoczynku w Zakopanem, jest Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce.

Piękne kościoły na Podhalu

Kolejny kościół warty zobaczenia to Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Witowie. Budynek ten usytuowany jest na wzgórzu. Wokół niego znajduje się ogród z rzeźbami przedstawiającymi Drogę Krzyżową. Kościół jest drewniany, w jego wnętrzu znajduje się neogotycki ołtarz oraz piękne witraże.
Podczas zwiedzania okolic Zakopanego warto również zobaczyć Kościół pw. św. Jacka w Chochołowie. Budynek ten powstał w stylu neogotyckim. W odróżnieniu od pozostałych przykładów nie jest wykonany z drewna, a z wapienia i piaskowca. Otaczają go tradycyjne góralskie chałupy.

Pokaż na mapie