Kraina Smaku

Kraina Smaku

Osoby, które planują zagraniczne wyjazdy, często obawiają się, że trudno będzie im się porozumieć, będąc w obcym kraju. Okazuje się jednak, że o barierze językowej można mówić również w przypadku wyjazdu… do Zakopanego. Podczas urlopu na Podhalu możemy spotkać się nie tylko z malowniczymi szlakami czy przepysznymi oscypkami, ale również z gwarą góralską. Okazuje się, że wcale nie tak łatwo zrozumieć górala. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jak dogadać się z rodowitymi Podhalanami.

Grule, sabasinik i syr, czyli jak się dogadać w zakopiańskiej restauracji? 

Planując wyjazd na Podhale, warto wcześniej poszukać apartamentu i zaplanować podróż. Jednak oprócz tego, dobrze również poznać kilka słów w góralskiej gwarze, które mogą okazać się pomocne podczas pobytu w górach. Zakopiańska gwara często wydaje się zabawna, a do tego z pewnością ciekawie posłuchać rodowitych Podhalan. Znajomość kilku słów używanych w gwarze może w tym pomóc, a sprzedawca, którego poprosimy o syr, chcąc kupić oscypka, z pewnością będzie zadowolony.
Jeżeli kelner zaproponuje bukty, to należy oczekiwać klusek ziemniaczanych. Ziemniaki w gwarze góralskiej to z kolei grule. Sabasinik to piec do pieczenia chleba. Po całym dniu spędzonym na górskich szlakach możemy udać się na juzynę, czyli podwieczorek. Obawiając się, że zamówiony kotlet będzie za tłusty, można zapytać o to, czy jest masny.

Jakie słówka jeszcze mogą się przydać na Podhalu? 

Znajomość podstawowego słownictwa używanego przez Zakopiańczyków może się przydać nie tylko w regionalnej restauracji czy podczas meldowania się w pokoju, ale również w czasie górskich wędrówek. Warto wiedzieć na przykład, że baca to pasterz, a chałpa to dom. Jeżeli góral mówi, że duje, to znaczy, że wieje i warto zabrać ze sobą copkę, czyli czapkę.

Droga pomiędzy domami to gociniec, natomiast górka to grapa. Jeżeli Zakopiańczyk chce kogoś napytać na posiady, to znaczy, że zaprasza na spotkanie towarzyskie. Może wówczas coś uwarzyć, czyli ugotować, a następnie ucenstować, czyli poczęstować. Zimą w górach mogą przydać się skije, czyli narty. Warto również wiedzieć, że poć tu, oznacza chodź tu, pedziec oznacza powiedzieć, a przepytywać oznacza przepraszać.

Pokaż na mapie