Kraina Smaku

Kraina Smaku

Zakopane jest miastem, w którym na turystów czeka mnóstwo atrakcji. Jest położone u podnóża Tatr, ale piękno natury to tylko część tego, co może zachwycić turystę udającego się w te rejony. Zakopane jest znane z wyjątkowej architektury. W XIX wieku powstał tu styl zakopiański, który został zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza. Styl ten przyjął się głównie w budownictwie pensjonatów.

Piękne budynki góralskie na ulicy Kościeliskiej

Miejscem, w którym można zobaczyć dużą ilość budynków zaprojektowanych w stylu góralskim, jest ulica Kościeliska. Jest to najstarsza ulica Zakopanego. Znajdują się na niej najciekawsze budynki góralskie z XIX wieku. Odcinek pomiędzy kościołem a Skibówkami jest w całości zespołem zabytkowym.
Jednym z ciekawszych budynków znajdujących się na tej ulicy jest Willa Koliba. Mieści się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza.
Budynek ten był pierwszym wybudowanym w stylu zakopiańskim. Zaprojektował go Stanisław Witkiewicz. Wnętrze domu urządzone jest przez Władysława Hasiora. W pomieszczeniach można podziwiać meble w stylu zakopiańskim.

Styl ten można zobaczyć w wielu miejscach Zakopanego. Wiele klimatycznych restauracji oraz apartamentów w Zakopanem utrzymanych jest w góralskiej stylistyce.

Dlaczego warto zobaczyć willę Oksza?

Kolejnym budynkiem zaprojektowanym przez Stanisława Witkiewicza jest willa Oksza. Budynek ten robi ogromne wrażenie, trudno jest przejść obok niego obojętnie. 

Znajduje się w nim Galeria Sztuki XX wieku, w której wystawiana jest wystawa „Artyści i sztuka w Zakopanem” prezentująca dzieła artystów związanych z Podhalem i Zakopanem, m.in. Rafała Malczewskiego i Leona Wyczółkowskiego. Pojawiają się tu również wystawy czasowe.
Budynek zdobył nagrodę za wzorcowo zrealizowane prace konserwatorskie.

Pokaż na mapie