Kraina Smaku

Kraina Smaku

Spędzanie czasu w polskich górach to świetna rozrywka, która podnosi sprawność organizmu, pozwala cieszyć się pięknymi widokami i umożliwia obcowanie z naturą. Dodatkowo im większe są nasze możliwości, czyli im bardziej jesteśmy zaawansowani, tym trudniejsze trasy możemy wybierać. A to wiąże się z coraz ciekawszymi i piękniejszymi zakątkami, które jednocześnie dostarczają dozy emocji. Gdzie warto więc wybrać się na letnią wędrówkę po polskich Tatrach? I o czym warto przy tym pamiętać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

Gdzie w Tatry? Szlaki dla zaawansowanych

Chociaż każdy fan górskich wędrówek ma swoje ulubione miejsca, to zawsze warto szukać nowych, nieznanych jeszcze lokalizacji. Kilka szlaków dla zaawansowanych, które warto polecić to m.in.:

  • Szlak z Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz do Doliny Pięciu Stawów Polskich, czyli trasa, która zachwyci każdego, kto kocha piękne widoki, ale też chce sprawdzić swoją kondycję (całość zajmuje około dziewięciu godzin). Szlak wije się zakosami i towarzyszy mu panorama na Rysy, Czarny Staw pod Rysami oraz dolinkę za Mnichem, gdzie znajduje się Zadni Mnichowy Stawek (2070 m n.p.m.).

  • Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem, która znajduje się w głównej grani Tatr, pomiędzy dwoma z trzech Mięguszowieckich Szczytów, a mianowicie Czarnym oraz Pośrednim. Jest to najwyżej położona po polskiej stronie Tatr możliwa do przejścia przełęcz. 

  • Orla Perć, czyli miejsce dla osób zaawansowanych, gdzie na turystów czekają wyzwania, takie jak ekspozycje, śliskie skały, a nawet lecące kamienie (warto zaopatrzyć się w kask).

  • Wrota Chałubińskiego, czyli miejsce upamiętniające postać zasłużonego dla rozwoju Zakopanego Tytusa Chałubińskiego. Znajduje się ona na wysokości 2022 m n.p.m. pomiędzy Kopą nad Wrotami a Szpiglasowym Wierchem i daje możliwość obserwowania słowackiej Doliny Ciemnosmreczyńskiej oraz Doliny Rybiego Potoku.

  • Kobylarzowy Żleb w Tatrach Zachodnich (czyli potocznie Kobylarz), czyli droga do krainy jaskiń tatrzańskich, w tym do Wielkiej Śnieżnej. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Każdego roku zaskakujący jest fakt, jak wiele osób odnosi kontuzje lub nawet ginie w czasie wędrówek po Tatrzańskich szlakach. Część z tych turystów określa siebie mianem zaawansowanych i doświadczonych, a mimo to w starciu z przyrodą nie mają większych szans. 

Warto więc przypomnieć, że nawet osoby o doskonałej kondycji fizycznej i dużej wiedzy, powinny oceniać swoje możliwości z pewną nieufnością. Podziwianie pięknych widoków i doznawanie emocji to piękna pasja. Najważniejsze jest jednak zdrowie i życie. Należy więc pamiętać o podstawowych zasadach, takich jak odpowiednie przygotowanie, korzystanie z pomocy bardziej doświadczonych przewodników, właściwa ocena swoich sił, czy świadomość, że pogoda na szklaku może zmienić się z minuty na minutę.

Ważne jest też pamiętanie o odpowiednim wypoczynku. Jeśli planujesz górską wycieczkę, sprawdź naszą ofertę i skorzystaj z wygodnych pokojów, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Pokaż na mapie