Kraina Smaku

Kraina Smaku

Kontynuowanie tradycji przodków to ważne zadanie, które z jednej strony wymaga wysiłku i pasji, ale z drugiej daje zadowolenie i poczucie spełnienia. Jednym z elementów dbałości o to, żeby dawna kultura nie odeszła w zapomnienie jest szerzenie wiedzy o noszonych niegdyś strojach. Bardzo ciekawym przykładem ubioru ludowego są stroje góralskie. Jakie są ich cechy charakterystyczne? I co warto wiedzieć o ich historii? W naszym artykule odpowiadamy na te i inne pytania.

Czym charakteryzuje się strój góralski?

Tradycyjny strój męski obejmował białą płócienną koszulę z metalową spinką, portki z czarnymi lampasami i ręcznie wyszywaną aplikacją poniżej przyporów, cuchę (gunia), serdak, kożuch, pasze skóry bydlęcej, kłobuk (kapelusz) i oczywiście kierpce. Tzw. serdaki noszone były zwłaszcza w okresie zimowym, czyli w czasie występowania niższych temperatur.

Z kolei strój kobiecy w swojej najbardziej pierwotnej wersji składał się z perkalowej koszuli z niskim kołnierzem i rozszerzanymi rękawami, gładkiej spódnicy z szerokimi fałdami (najczęściej granatowej lub jasnoniebieskiej) oraz perkalowego lub jedwabnego gorsetu. Natomiast jesienią i zimą dodatkowo noszone były futra lub kabotki na barchanowej podszewce. Codziennym nakryciem głowy były także chusty z wełny. 

Wiele osób kojarzy strój góralski z bogatą kolorystyką, ciekawymi zdobienia i haftami, które zachwycają swoją estetyką. Jak się jednak okazuje, tego typu szczegóły były wykorzystywane dopiero w późniejszym czasie. Badania dowodzą, że pierwsze stroje góralskie było szare, bezbarwne, utrzymane w naturalnej kolorystyce. Zmiany zaszły dopiero na przełomie wieku XIX i XX kiedy to do "mody" wprowadzono zdobienia i barwienie.

Góralski styl jako inspiracja obecnie

Strój góralski stał się wizytówką południa Polski, sprawiając, że coraz więcej turystów - zarówno z kraju, jak i z całego świata - chce odwiedzić piękne polskie góry. Oczywiście kultura i folklor to bardzo obszerny i inspirujący temat, któremu poświęcono setki opracowań. Warto jednak wiedzieć, że bycie góralem to nie tylko strój, ale przede wszystkim poczucie przynależności, miłość do natury, styl życia, sposób zachowania i mowy, a także poczucie estetyki.

Jeśli więc jesteś miłośnikiem gór i kochasz góralskie klimaty, zachęcamy Cię do wycieczki do Zakopanego. A gdy będzie już na miejscu, zapraszamy do odwiedzenia naszej Krainy Smaków, w której czeka na Ciebie uczta dla podniebienia i wygodne miejsce noclegowe. Wszystko, co robimy tworzone jest z miłością i pasją. Dbałość o detale i chęć przybliżania gościom góralskiej kultury sprawia, że ten, kto raz skorzysta z naszej oferty, zawsze wraca ponownie. Przekonaj się o tym i Ty!

Pokaż na mapie