Kraina Smaku

Kraina Smaku

Dolina Olczyska to dolina, której nazwa wywodzi się od przysiółka Zakopanego - Olczy. Rozpoczyna się w Jaszczurówce, a kończy pod szczytem Kopy Magury. Dolina ta jest miejscem, do którego warto zabrać dzieci. Szlak prowadzący przez nią nie jest trudny, widoki są przepiękne i nie brakuje elementów przyrody, o których można opowiedzieć kilka ciekawostek.

Co można zobaczyć w Dolinie Olczyskiej?

Dolina ma powierzchnię 4,5 km². Zbudowana jest z wapieni, dolomitów i granitowych bloków skalnych. Jej żleby porasta olcha szara i świerk. Wiosną można zobaczyć tu wiele żółtych kwiatów knieci błotnej górskiej. Rosną w niej również rośliny rzadko spotykane, takie jak tojad kotuli oraz jarząb nieszypułkowy.
W dolinie znajdują się trzy polany: Królowa Polana, Brylówka i Olczyska Polana. Na tej ostatniej można zobaczyć zabytkowe szałasy.

Przez Dolinę prowadzą dwa szlaki — zielony i żółty. Zielony prowadzi dnem doliny, wzdłuż potoku Olczyskiego, następnie przez Olczyską Polaną na Wielki Kopieniec, a z niej do Toporowej Cyrhli.
Szlak żółty prowadzi z Olczyskiej Polany na Nosalową Przełęcz.
Szlak zielony rozpoczyna się około 3 km od naszych apartamentów w Zakopanem.

Wywierzysko i Potok Olczyski

Jedną z najciekawszych atrakcji Doliny Olczyskiej jest największe wywierzysko w polskich Tatrach. Woda, która z niego wypływa zasila Olczyski Potok. Wydajność wywierzyska przy wysokich stanach wód wynosi nawet 6000 l/s. Po silnych opadach strumień wody unosi się kilkadziesiąt centymetrów w górę.

W wodach potoku występuje studniczek tatrzański, czyli nieduży przezroczysty skorupiak.
Obok Olczyskiego Wywierzyska do potoku dołącza łożysko Suchego Potoku Olczyskiego. Jak sugeruje nazwa, przez większość czasu jest ono suche, wody płyną nim po roztopach i dużych opadach.

Pokaż na mapie