Kraina Smaku

Kraina Smaku

Potok Olczyski znajduje się w pięknej Dolinie Olczyskiej leżącej w Tatrach Zachodnich. Wycieczka w to miejsce jest doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi, starszych osób oraz wszystkich tych, którzy szukają trasy na spokojny spacer pośród tatrzańskich szczytów. Dolina Olczyska leży pomiędzy Nosalem a Wielkim Kopieńcem, z którego rozpościera się piękna panorama Tatr.

Piękno Doliny Olczyskiej

Wielką zaletą Doliny Olczyskiej jest jej nieduża popularność, dzięki której można odetchnąć od tłumów znajdujących się np. na trasie do Morskiego Oka. Ciekawostką jest, że w dolinie znajduje się Ośrodek Ochrony Czynnej Płazów i Gadów. 

Aby podziwiać uroki Potoku Olczyskiego, można wyruszyć dwoma szlakami. Pierwszym z nich jest szlak zielony. Prowadzi przez polanę Kopieniec do Toporowej Cyrhli dnem doliny wzdłuż potoku. Drugą drogą do wyboru jest trasa oznaczona szlakiem żółtym, z Polany Olczyskiej do Nosalowej Przełęczy.

Do początku szlaku można dojechać autem lub komunikacją publiczną, znajduje się on ok. 5 km od naszych apartamentów w Zakopanem.

Największe wywierzysko w polskich Tatrach

Potok Olczyski rozpoczyna swój bieg w Wywierzysku Olczyskim, czyli miejscu, w którym wody podziemne wypływają na powierzchnię. Jest ono największym źródłem wody pitnej w polskich tatrach. Przy dużych opadach jego wydajność osiąga nawet 6000 l/s. W takich chwilach strumień wody wypływający ze szczeliny skalnej wznosi się na kilkadziesiąt centymetrów w górę.
W 1999 roku wywierzysko zostało zdewastowane, mimo to nadal jest warte zobaczenia. Obok wywierzyska do Potoku Olczyskiego dołącza Suchy Potok Olczyski, w którym wody płyną jedynie po dużych opadach i roztopach.
W Jaszczurówce do potoku wpływa woda termalna, która podgrzewa go o kilka stopni. Potok Olczyski wpada do Zakopianki.

Pokaż na mapie