Kraina Smaku

Kraina Smaku

Trudno wyobrazić sobie wizytę na Podhalu bez wędrówek po malowniczych górskich szlakach. Jednak każdy urlop oprócz zwiedzania wiąże się również z kosztowaniem lokalnych przysmaków. Prawdopodobnie nikt nie wyjechał z Zakopanego, nie próbując oscypków. Ten charakterystyczny ser jest sprzedawany w każdym górskim miasteczku w rozmaitych kształtach i rozmiarach. Niektórzy kosztują tego przysmaku, wybierając się na górskie wędrówki, inni zabierają sery dla bliskich. Na temat oscypka krąży wiele kontrowersji – turyści często mają wątpliwości, czy kupują prawdziwego oscypka. Jak go rozpoznać?

Jaki certyfikat powinien mieć prawdziwy oscypek? 

Poszukując prawdziwego oscypka na podhalańskim straganie czy w tradycyjnej restauracji, warto przede wszystkim wiedzieć, że powinien zawierać co najmniej 60 procent mleka owiec, które pasą się na górskich halach. Jak się okazuje, niewielu baców wytwarza legalnie oscypki – jest ich nieco ponad 50. Przez wspomnianą legalność należy rozumieć zgodność ze standardami unijnymi.

Od 2008 roku funkcjonują przepisy, w myśl których oscypki zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych. W praktyce oznacza to, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej znajdziemy informacje dotyczące wyglądu, smaku i zapachu oscypka. Baca, który chce się zajmować produkcją popularnych serów, musi mieć pozwolenie i certyfikat.

Jak rozpoznać, że oscypek jest prawdziwy? 

Wybierając się na urlop do Zakopanego, warto wiedzieć, po czym można rozpoznać prawdziwego oscypka. Oprócz wspomnianego składu (minimum 60 procent mleka owczego), należy również zwrócić uwagę na wygląd sera. Oscypki powinny być pokryte słomkową skórką, a w środku być jasnokremowe, ponieważ w mleku owczym znajduje się więcej białka niż w krowim.

Ważny jest również kształt sera – oscypek musi mieć kształt dwustronnego stożka, natomiast jego długość powinna wynosić od 17 do 23 centymetrów, a szerokość od 6 do 10 centymetrów. Waga prawdziwego oscypka to od 60 do 80 dekagramów, a dodatkowo powinien być zdobiony charakterystycznymi wzorami. Warto również wspomnieć, że oryginalny ser owczy można kupić jedynie od maja do października, ponieważ to właśnie w tym okresie owce dają mleko.

Pokaż na mapie